USS  CONSTELLATION

fregata wojenna

Pierwszy okręt amerykańskiej Marynarki Wojennej noszący nazwę USS Constellation został zwodowany w dniu 7 września 1797 roku w stoczni Navy Yard w Batlimore. Była to fregata, zwana "typem 36 działowym", i została zaprojektowana przez znakomitego amerykańskiego szkutnika Joshu'e Humphreysa. Zwodowano również dwie inne, niemal bliźniacze jednostki o nazwach USS Congress i USS Chesapeake a następnie jeszcze trzy (więcej o tych fregatach można przeczytać przy okazji omawiania "USS Constitution").
Nazwa Constellation (Konstelacja) pochodzi od "nowej konstelacji gwiazd" na amerykańskiej fladze. Okręt łączył w sobie zalety silnego uzbrojenia, i wspaniałych linii, godnych niemalże baltimorskiego klipra, co pozwalało mu osiągać prędkość nawet 14 węzłów. Popularne przezwisko jednostki brzmiało "Yankee Racehorse" co można przetłumaczyć jako "Jankeski koń wyścigowy".
Podczas pierwszego rejsu bojowego USS Constellation wsławiła się jako pierwszy okręt US Navy, który pokonał wrogą jednostkę w walce "jeden na jeden". W toku trwającej wówczas tzw. "Pseudowojny z Francją" okręt ten, pod dowództwem kapitana Thomasa Truxtuna, spotkał w dniu 5 lutego 1799 roku, francuską fregatę Insurgente (36 dział) w pobliżu wyspy Nevis (Indie Zachodnie). Po półgodzinnej bitwie, podczas której amerykańska fregata, dysponująca wielką przewagą prędkości i manewrowości, dosłownie "tańczyła" wokół okrętu wroga, francuska jednostka opuściła banderę i została wzięta do niewoli.
W dniu 2 lutego 1800 roku Constellation spotkała w pobliżu należącej do Francji wyspy Gwadelupy, wielką fregatę (niewiele lat wcześniej byłby to jeszcze liniowiec) francuską Vengeance (52 działa !!). Po pięciogodzinnym, nocnym boju, straszliwie poharatany francuski okręt z olbrzymimi stratami oderwał się od amerykanów i uciekł dzięki panującym ciemnościom. Pomimo, iż francuskiej fregaty nie zatopiono, ani nie zmuszono do poddania, to jednak było to bez wątpienia wielkie zwycięstwo jednostki amerykańskiej.
W latach następnych USS Constellation brała udział w wojnach z pirackimi "państewkami" berberyjskimi i w zwalczaniu piratów karaibskich.
W roku 1812 podczas wojny z Wielką Brytanią, fregata została zablokowana na rzece Elizabeth, i w efekcie wzięła udział w bitwie pod wyspą Craney (1813), która była obroną portu Norfolk w Virginii (obecnie największa baza US Navy).
Po wielu naprawach i przeróbkach (w pewnym momencie przekonstruowano nawet fregatę na slup wojenny), utrzymywano jednostkę w linii aż do roku 1853, kiedy to uznano, że dalsze naprawy są całkowicie nieopłacalne. W tym też roku rozebrano USS Constellation w stoczni Gosport Navy Yard w Portsmouth w Virginii. W tym samym roku, w tej samej stoczni, położono stępkę pod duży slup wojenny, któremu nadano nazwę USS Constellation, i który można podziwiać do dzisiaj w porcie w Baltimore.
OPRACOWANIE: "SAILOR"
na podstawie: www.constellation.org; Jane's Fighting Ships

Strona główna / Żaglowce historyczne i repliki / USS Constellation