TOWARISZCZ

bark

Towariszcz Trzymasztowy bark zbudowany w 1933 r. w Niemczech, w tej samej stoczni gdzie zbudowano "Dar Pomorza". Jest podobny do białej fregaty, posiada jednak bardziej rozbudowane nadbudówki i inne ożaglowanie tylnego masztu.
Pierwotnie pływał pod nazwą "Gorch Fock" jako żaglowiec szkolny niemieckiej marynarki wojennej. Jego budowa miała załagodzić szok, jaki wstrząsnął Niemcami w 1932 r., kiedy podczas wielkiego sztormu zatonął szkolny "Niobe". "Gorch Fock" miał przyrócić zaufanie do żaglowców. Drugą wojną światową przetrwał w Strlasundzie. W maju 1945 r. statek miał odpłynąć na zachód, ale wychodząć z portu wpłynął na minę i zatonął. W 1947 r. wydobyty i przekazany ZSRR w ramach odszkodowań wojennych. Po remoncie w Rostocku i Wismarze, w 1950 r., już pod obecną nazwą popłynął do Lipawy, a w następnym roku pożeglował do Odessy i został przekazany szkole morskiej w Chersoniu.
Nazwę odziedziczył po 4-masztowym barku szkolnym zbudowanym w 1892 r. w Belfaście jako "Lauriston", który trafił pod banderę rosyjską w 1916 r. a przemianowany na "Towariszcza" w 1924 r. został zatopiony przez Niemców w 1941 r.
W 1957 r. obecny "Towariszcz" opłynął świat trasą dookoła przylądka Horn a w latach 1974 i 1976 dwukrotnie zwyciężył w regatach Operacja Żagiel. Należy do grona najszybszych współczesnych żaglowców. Najczęściej pływa na trasie dookoła Europy między Morzem Czarnym i Bałtyckim.
Jego siostrzanymi żaglowcami są amerykański "Eagle" i portugalski "Sagres II" a na jego wzór zbudowany został nowy "Gorch Fock (II)".

Kliknij - powiększenie (45kB)
DANE TECHNICZNE
długość max.       - 82,6 m
szerokość          - 12 m
zanurzenie max.    -  5,2 m
pojemność          - 1392 BRT
powierzchnia żagli - 1812 m2
silnik             - pomocniczy 500 KM
załoga             - 45 osób załogi stałej + 145 uczniów
rok budowy         - 1933
typ                - bark trójmasztowy
stocznia           - Bolhm und Voss, Hamburg, Niemcy
materiał konstr.   - stal
armator		   - Szkoła Morska w Chersoniu, Ukraina

OPRACOWANIE: "KTOSIA"
na podstawie: S.Gulas - "Żaglowce"; "Encyklopedia żeglarstwa"

Strona główna / Współczesne żaglowce zagraniczne / Towariszcz