GORCH  FOCK  (II)

bark

Kliknij - powiększenie (27kB) "Gorch Fock" jest żaglowcem szkolnym niemieckiej marynarki wojennej. Został wybudowany w 1958 r. w hamburskiej stoczni Blohm und Voss, jako identyczne powtórzenie egzemplarza z serii trzech szkolnych żaglowców wykonanych przez tę stocznię w latach trzydziestych, a uznanych za bardzo udane.
Pierwsza z serii tych jednostek opuściła stocznię w 1933 roku właśnie jako "Gorch Fock". Po rozmaitych wojennych kolejach służył pod banderą radziecką jako "Towariszcz" a obecnie pływa pod tą samą nazwą we flocie Ukrainy. Pozostałe dwie jednostki znajdują się obecnie we flotach USA ("Eagle") i Portugalii ("Sagres II").

Nazwa "Gorch Fock" jest pseudonimem niemieckiego pisarza-marynisty - Hansa Kinau. Żaglowiec jest bardzo popularny, szczególnie w swoim kraju. Poświęcono mu wiele książek, albumów, plakatów, a o jego rejsach nakręcono kilka filmów. Takie wyróżnienie jest w pełni uzasadnione, bowiem żaglowiec osiągnął w Operacji Żagiel największe sukcesy: pięć razy zwiciężył i trzykrotnie zajął drugie miejsce. W 1972 r. musiał jednak uznać wyższość debiutującego w tych regatach "Daru Pomorza". W 1974 r. z okazji Operacji Żagiel zawinął do Gdyni jako pierwszy po wojnie statek z banderą niemieckiej marynarki wojennej, który odwiedził Polskę. Jest znany ze swej szybkości i możności żeglowania ostro na wiatr. Na fokmaszcie i grotmaszcie, o jednakowej wysokości 45,3 m oraz na bezanmaszcie niższym tylko o 5 m znajdują się 23 żagle. Statek ma dwa komplety żagli: jeden zwykły - używany podczas wiatrów słabych i drugi - specjalny, podnoszony podczas sztormów.
Armatorem "Gorcha Fock'a" jest szkoła marynarki wojennej w Kiel (Kilonia). Na jego dwóch pokładach są miejsca dla 67 osób załogi stałej i 200 praktykantów. W każdym roku statek wypływa na trzy rejsy szkolne.

Kliknij - powiększenie (56kB) Kliknij - powiększenie (60kB) Kliknij - powiększenie (33kB)
DANE TECHNICZNE
długość      - 89,3 m
wysokość masztów  - 45,3 m
szerokość     - 12 m
zanurzenie     - 5 m
wyporność     - 1760 ton
pojemność     - 1499 BRT
liczba żagli    - 23
powierzchnia żagli - 1952 m2
prędkość pod żagl. - do 16 węzłów
silnik       - 800 KM
prędkość na siln. - 10 węzłów
załoga       - 67 osób załogi stałej + 200 kadetów
rok budowy     - 1958
typ        - bark trzymasztowy
stocznia      - Blohm und Voss, Hamburg, Niemcy
materiał konstr.  - stal
armator      - Szkoła Marynarki Wojennej, Kilonia, Niemcy
port macierzysty  - Kilonia, Niemcy

OPRACOWANIE: "KTOSIA", "BAKSZTAG", "KID"
na podstawie: S.Gulas - "Żaglowce"; "Encyklopedia żeglarstwa"; G.Murawska - Operacja Żagiel-1972; inne

Strona główna / Współczesne żaglowce zagraniczne / Gorch Fock (II)