ESMERALDA

barkentyna

Kliknij - powiększenie (25kB) Stalowa czteromasztowa barkentyna chilijska była pierwotnie szkolnym statkiem hiszpańskiej marynarki wojennej i nosiła nazwę "Don Juan d'Austria" na cześć zwicięzcy największej bitwy galer pod Lepanto. Budowę statku rozpoczęto już w 1946 r., ale z powodu reorganizacji stoczni zwodowano go dopiero 6 lat później, a w swój pierwszy rejs wypłynął dopiero w 1955 r.
Pod banderą chilijską pływa jako statek szkolny marynarki wojennej w Valparaiso, po zatonięciu starego żaglowca "General Baquedano", zbudowanego jeszcze w 1898 r. W  1973 r. pełniła rolę pływającego więzienia przeciwników generała Pinocheta, co było powodem towarzyskiego bojkotu jej załogi podczas późniejszych Operacji Żagiel.
"Esmeralda" ma na fokmaszcie 4 żagle rejowe, na dalszych trzech masztach są podnoszone duże żagle gaflowe z topslami i wielkimi sztakslami. Nad bukszprytem znajduje sie 6 przednich sztaksli, co razem tworzy 21 żagli, pod którymi osiąga prędkość 17 węzłów. Silnik pomocniczy umożliwia rozwijanie prędkości 12 węzłów. Na pokładach barkentyny jest 158 osób załogi stałej (z tego 20 oficerów) i 180 praktykantów. W każdym roku wypływa na 6-7 miesięczny rejs po całym świecie i jest również znanym uczestnikiem Operacji Żagiel. Jej siostrzanym statkiem, różniącym się tylko typem ożaglowania i nieco wymiarami jest hiszpański "Juan Sebastian de Elcano".
Jest chyba jedynym współczesnym żaglowcem wyposażonym w artylerię (4 działa 47 mm).

Kliknij - powiększenie (47kB) Kliknij - powiększenie (27kB) Kliknij - powiększenie (49kB)
DANE TECHNICZNE
długość max.    - 113 m
szerokość     - 13,6 m
zanurzenie     -  6 m
wyporność	  - 3673 ton
powierzchnia żagli - 2870 m2
prędkość      - 17 węzłów
silnik       - pomocniczy 1500 KM
prędkość na siln. - 12 węzłów
załoga       - ok. 150 osób załogi stałej + 180 kadetów
rok budowy     - 1946-1954
typ        - barkentyna czteromasztowa
stocznia      - Echevarrieta y Larrinaga, Kadyks, Hiszpania
materiał konstr.  - stal
armator      - chilijska marynarka wojenna
port macierzysty-Valparaiso, Chile

OPRACOWANIE: "KTOSIA", "BAKSZTAG", "SADAM"
na podstawie: S.Gulas - "Żaglowce"; "Encyklopedia żeglarstwa"; inne

Strona główna / Współczesne żaglowce zagraniczne / Esmeralda