GUSTAF  ERIKSON

Gustaf Erikson był ostatnim armatorem wielkich żaglowców, które zdobiły szlaki oceaniczne. W okresie międzywojennym, kiedy to nastąpił kryzys żeglugowy spowodowany pojawieniem się statków napędzanych parą, żaglowce po wycofaniu z eksploatacji często trafiały na pływające złomowiska. G.Erikson swoją flotę rozbudowywał skupując je po cenie złomu. Nawet ich nie ubezpieczał i eksploatował najmniejszym kosztem zatrudniając bardzo młode załogi. Godzili się na niską zapłatę, ponieważ by zdawać egzaminy na stopień oficerski musieli odbyć określoną ilość rejsów na statkach napędzanych siłą wiatru. Chętnych na stopień oficerski było wielu a żaglowców coraz mniej, tak więc przyjmowali każde warunki. Dla niektórych była to jedyna szansa powrotu do domu po wielu latach tułaczki po morzach i oceanach.
W latach trzydziestych jego flotylla liczyła dwadzieścia pełnorejowców, którym transportował pszenicę z Australii do Europy szlakiem kliprów. I tak jak one rozgrywały miedzy sobą regaty. W 1935 roku w regatach między Australią a Europą wzięło udział jedenaście żaglowców Eriksona i cztery innych armatorów.
Flagowym statkiem Eriksona był czteromasztowy bark "Herzogin Cecile".
Niestety podczas drugiej wojny światowej Erikson musiał zawiesić działalność floty. Po zakończeniu wojny próbował wskrzesić do życia swoją flotę, lecz niestety śmierć pokrzyżowała jego plany. Spadkobiercy zlikwidowali przedsiębiorstwo i sprzedali pozostałe statki.
Ostatnim rejsem statków floty Eriksona był przewóz pszenicy z Australii do Europy, podczas którego załogi rozegrały miedzy sobą tradycyjne regaty. Podczas tych regat w 1950 roku uczestniczyły tylko dwa żaglowce "Pamir" i "Passat".
Spośród tych żaglowców, które nie zostały zniszczone działaniami wojennym i nie zatonęły podczas długich podróży w czasie sztormów przetrwały do dzisiaj: bark "Pommern" stojący jako statek muzeum w Mariehamn, "Passat" jako hulk w Travemunde i "Viking" w Goteborgu.

OPRACOWANIE: "KARALUH"
na podstawie: Alan Willers-"Pod żaglami"; Encyklopedia Żeglarstwa

Strona główna / Słynne postacie / Gustaf Erikson