BIURKO   PREZYDENTÓW   USA
I   KRZESŁA   DLA   OXFORDU

biurko prezydentów USA Widoczne na zdjęciu a także znane z telewizji biurko prezydentów USA ma bardzo ciekawą historię, zostało bowiem wykonane z drewna XIX wiecznego brytyjskiego żaglowca "Resolute".
A było to tak:
W połowie XIX wieku nadal poszukiwano tzw. przejścia północno-zachodniego czyli drogi "na skróty" między Atlantykiem a Pacyfikiem, na północ od Kanady. W  1852 roku wyruszyła angielska ekspedycja ratownicza po zaginionego tam kilka lat wcześniej sir Johna Franklina. Składała się z 5 żaglowców - jednym z nich był "Resolute". W  drugim roku wyprawy 4 okręty utknęły w lodowej krze. Dowódca wyprawy - sir Edward Belcher - rozkazał dowódcom uwięzionych okrętów zejść na lód i przedostać się do jedynego żaglowca, który nie wpadł w pułapkę - "North Star". Przed opuszczeniem "Resolute" kapitan Henry Kellett dopilnował, by załoga uszczelniła statek i zabezpieczyła włazy. Wyczyszczono pokłady, zamknięto kajuty, flaga dowódcy i bandera zostały na masztach. Marynarze wrócili do Anglii.
We wrześniu 1855 przez wody Arktyki przedzierał się amerykański statek wielorybniczy. Jego kapitan James Buddington spostrzegł w oddali trójmasztowiec. Gdy nikt z żaglowca nie odpowiedział na wysyłane sygnały postanowiono sprawdzić, co się stało. Z  zapisków w dzienniku okrętowym wynikało, że porzucony 16 miesięcy temu "Resolute" zdryfował tysiąc mil. Według prawa morskiego odnaleziona jednostka należała teraz do Buddingtona, jednak rząd Stanów Zjednoczonych odkupił ją za 40 tys. dolarów i po remoncie podarował Wielkiej Brytanii. Po przybyciu do Portsmouth okręt został przekazany Wielkiej Brytanii Obecna przy tym była królowa Wiktoria.
20 lat później okręt postanowiono skasować i początkowo przeznaczono go na drewno opałowe. Nie byłoby to jednak oznaką szacunku dla Stanów Zjednoczonych i dlatego królowa postanowiła, że drewno "Resolute" zostanie użyte w godnym celu.
23 listopada 1880 roku do Białego Domu przywieziono ogromną pakę adresowaną do prezydenta Rutherforda Hayesa. Znajdowało się w niej dębowe biurko ważące około 160 kilogramów. Na przymocowanej do mebla mosiężnej tabliczce widniał napis: "Biurko wykonane z drewna okrętu zostało ofiarowane przez królową Wielkiej Brytanii prezydentowi Stanów Zjednoczonych dla upamiętnienia szlachetnego i życzliwego gestu, jakim było zwrócenie "Resolute" ".
Na życzenie późniejszego prezydenta Franklina Roosevelta z tyłu biurka umieszczono drewnianą płytę z wyrzeźbionymi insygniami prezydenckimi. Przy tym biurku Dwight Eisenhower wygłaszał radiowe i telewizyjne przemówienia. Zza tego biurka, na słynnym dziś zdjęciu, wygląda syn prezydenta Kennedy'ego, gdy ten zajęty jest pracą.
Obecnym użytkownikiem biurka z drewna żaglowca jest oczywiście Bill Clinton.Nie jest to jednak jedyny taki przypadek w barwnych dziejach żaglowców. Sławny w XVI w. na całym świecie okręt Drake'a - "Golden Hind" - postanowiono konserwować i szanować jako pomnik sławy kapitana i całego narodu w walce przeciw Hiszpanii. Stał on przy nabrzeżu przez prawie 100 lat a następnie z jego drewna król Karol II kazał zrobić pamiątkowe fotele, które ofiarowano uniwersytetowi w Oxford.

OPRACOWANIE: "BAKSZTAG"
na podstawie: Przegląd Reader's Digest (2/98)

Strona główna / Ciekawostki / Biurko prezydentów USA i krzesła dla Oxfordu