BITWA  POD  ABU  QUIREM

(inaczej Bitwa nad Nilem)

1 sierpnia 1798 r.

W 1798 roku Anglia wysłała admirała Nelsona z misją nadzorowania i ewentualnego przechwycenia silnej eskadry francuskiej, od jakiegoś czasu gromadzonej w Tulonie. Jednak zespół francuski admirała Francoisa Bruyesa d'Aigailliers wymknął się z bazy, korzystając z faktu, iż okręty Nelsona zostały odepchnięte od wybrzeży przez silny sztorm. Brytyjczykom udało się jednak ustalić, że eskadra ta płynie do Egiptu z żołnierzami armii Napoleona na pokładzie. Nelson puścił się w pościg za Francuzami, ale tym udało się dotrzeć do zatoki Abu Quir (w pobliżu ujścia Nilu) i wyładować wojska przed jego przybyciem.
W efekcie pościgu, w dniu 1 sierpnia 1798 roku doszło do sławnej Bitwy nad Nilem (albo Bitwy pod Abukirem), będącej pierwszym z trzech wielkich zwycięstw Nelsona. Okręty francuskie (13 liniowców i 4 fregaty) stały w jednej linii na kotwicach, tuż przy brzegu wysepki Abukir. Wszystkich ludzi i tyle dział ile się tylko dało, zgromadzono na burtach skierowanych w stronę zatoki (prawych). Ponieważ w chwili przybycia eskadry brytyjskiej (14 liniowców), dochodził wieczór (ok. 18.00), więc dowódca francuski nie spodziewał się natychmiastowego ataku. Jednak Nelson bez zwłoki śmiałym manewrem wprowadził 5 swoich okrętów (plan przewidywał sześć, ale HMS Culloden osiadł na mieliźnie) pomiędzy jednostki francuskie a brzeg, a dwie przecięły linię francuską za piątą i szóstą jednostką. Pozostałe 6 jednostek zaatakowało frontalnie przednią i środkową część formacji przeciwnika. W efekcie takiego manewru pięć okrętów francuskich znalazło się pod ogniem dziesięciu liniowców angielskich, a trzy kolejne miały po jednym przeciwniku. Reszta zespołu francuskiego nie została zaangażowana i nie wzięła w ogóle udziału w walce.
W rezultacie doszło do prawdziwego pogromu, eskadry francuskiej, ponieważ z całego zespołu liczącego 13 liniowców i 4 fregaty uratowały się tylko dwa liniowce i tyleż fregat, Anglicy utracili natomiast jeden okręt. W kluczowym momencie bitwy, w której siły były bardzo wyrównane (a właściwie Francuzi mieli przewagę liczebną), dowódca jednego z zespołów eskadry francuskiej, admirał Pierre de Villeneuve, najpierw nie wykonał rozkazu do ataku, a następnie uciekł z pola bitwy, z okrętami które się w efekcie uratowały.
OPRACOWANIE: "SAILOR"
na podstawie: Edmund Kosiarz "Bitwy morskie"; R. Gardiner "Nelson against Napoleon"

Strona główna / Bitwy morskie epoki żaglowców / Bitwa pod Abu Quirem